KULTŪRA. VIETOS PAPROČIŲ LAIKYMASIS
— Nesityčiokite ir neignoruokite kitų papročių, gerbkite juos, būkite daugiau nei paprastas kitų gyvenimo būdo stebėtojas. Keliaujant po užsienio valstybes svarbu laikytis tos šalies tradicijų ir papročių. Gerbkite tos šalies įstatymus, religiją, kultūrą, klasinę struktūrą ir ekonominę situaciją. Diskretiškai reikškite savo pažiūras apie šalies religines ar kultūrines tradicijas, ypač kai lankysitės vietovėse, turinčiose religinę reikšmę, turguose ar kaimo vietovėse. Nors galite nepritarti tam tikroms tos šalies tradicijoms, visada svarbu atsiminti, kad esate tik svečias toje šalyje, pagarbiai susilaikykite nuo kritiškų komentarų. Ne visų kultūrų asmenys kritiką supranta teisingai ir gali tai įvertinti kaip didelį
įžeidimą ar pašaipą.
įžeidimą ar pašaipą.
— Ypač pagarbiai reikėtų elgtis lankantis šventyklose, bažnyčiose, sinagogose ir kitose religinėse vietose. Dažnai tokių vietų lankymas turistams ar kitų religijų asmenims yra apribotas. Paklauskite leidimo prieš fotografuodami ar filmuodami religines vietas ar pastatus.
— Susipažinkite su vietiniais papročiais. Prisiminkite, jog tai, kas jums atrodo natūralu, gali įžeisti kitus. Kai kuriose valstybėse bausmės už vietinių papročių nesilaikymą gali būti labai griežtos.
— Iš anksto pasirinkite informacijos apie vietovę, kurią ketinate aplankyti, aklai nepasitikėkite turistiniais vadovais.
— Bendraukite su vietiniais, kad geriau suvoktumėte jų gyvenimo būdą.
— Prieš kelionę pasidomėkite apie toje valstybėje galiojančias aprangos taisykles. Visada pagalvokite, ką vilkite. Kartais ir netinkama apranga gali būti suprasta kaip nepagarbos šaliai ir kultūrai ženklas. Renkitės gražiai ir tvarkingai – tai padės užsitarnauti pagarbą. Pasiturintis turistas apsmukusiais ir purvinais drabužiais neturtingos genties akimis tolygu įžeidimui.
— Paprašykite vietinių būti jūsų vedliais.
— Prieš fotografuodami vietinius gyventojus, paprašykite jų leidimo – nesielkite su jais kaip su daiktais. Ne visų kultūrų asmenys mėgsta būti fotografuojami ir filmuojami. Vietiniai gyventojai gali pasipiktinti tuo, kad Jūs juos fotografuojate, arba pareikalauti pinigų už nuotraukas, todėl visada reikėtų pasiklausti iš anksto prieš fotografuojant ar filmuojant. Ypač atsargiai reikėtų elgtis netoli industrinių ar karinių objektų, uostų, kuriose stovi kariniai laivai, taip pat netoli valstybinių institucijų. Jei filmuosite ar fotografuosite netoli šių objektų, iš Jūsų gali būti atimta filmavimo ar fotokameros juostelė, kartais net ir pati kamera. Kai kuriais atvejais galimi ir didesni nemalonumai,
jei Jus įtartų šnipinėjimu.
— Derėdamiesi su prekeiviais, neperlenkite lazdos, išlaikykite humoro jausmą.
— Nedalinkite išmaldos, verčiau duokite maisto, vandens, antklodžių arba paaukokite vietinėms labdaros organizacijoms – jos geriau žino, kaip juos pnaudoti.
— Pirkite suvenyrus ne viešbučių vestibiuliuose, o turguose – taip didesnė dalis pinigų atiteks vietinėms bedruomenėms.
— Pietaukite vietiniuose restoranuose ir kavinėse, o ne vakarietišką maistą tiekiančiose įstaigose, kurios kelia grėsmę vietiniam verslui.
— Stenkitės be reikalo neeikvoti vietinių energijos ir vandens išteklių, ypač jei ta vietovė nėra jų turtinga.
— Nešiukšlinkite.
— Gyvūnai gyvena ne tam, kad mus linksmintų. Todėl pagalvokite prieš eidami į cirkus, festivalius ar karnavalus, kur vyksta gyvūnų pasirodymai.