Ar galima rezervuoti kelionę?
Taip, kai kuriais atvejais galime padaryti laikiną rezervaciją keletui dienų ar valandų, kol priimsite galutinį sprendimą. Tačiau, jei iki kelionės liko nedaug laiko arba jei išvykimo datai jau yra daug laikinų rezervacijų, tokios galimybės gali nebūti. Jei išsirinkote savarankiškos kelionės (skrydis+viešbutis) pasiūlymą, laikinos rezervacijos padaryti negalime, bilietai užsakomi tik gavus apmokėjimą.
Ar kelionei kelionei užtenka asmens tapatybės kortelės?
Asmens tapatybės kortelė yra Lietuvos Respublikos piliečio asmens dokumentas, patvirtinantis jo asmens tapatybę ir pilietybę ir skirtas naudoti Lietuvos Respublikoje bei vykti į užsienio valstybes, su kuriomis yra sudarytos atitinkamos tarptautinės sutartys ar susitarimai. Pasitikrinti, ar keliaujant į konkrečią užsienio valstybę užtenka turėti asmens tapatybės kortelę, galite čia:
http://keliauk.urm.lt/lt/pries-pradedant-kelione/keliones-dokumentai
Kokie dokumentai reikalingi vykstant į kelionę ?
Pasas ir asmens tapatybės kortelė. Vykstant į bet kurią užsienio valstybę, privaloma turėti galiojantį asmens dokumentą. Daugumoje Europos sąjungos šalių ir valstybių, priklausančių Šengeno erdvei, pakanka turėti tik asmens tapatybės kortelę, tačiau kad pasienyje, šalies viduje nekiltų problemų, pasitikrinkite ar Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelę yra pripažįstama lankomoje valstybėje. Būtinai atkreipkite dėmesį ir į dokumentų galiojimo laiką, kadangi daugelis valstybių reikalauja, jog dokumentas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos. Jei nusprendėte kelionės metu pasiimti ir pasą, ir asmens tapatybės kortelę, laikykite juos atskirai vieną nuo kito, vagystės metu ar pametus, neliksite be asmens dokumento, o jei turite tik vieną dokumentą, pasidarykite jo kopiją.
Draudimas. Rekomenduojama įsigyti draudimą nuo nelaimingų atsitikimų , būtinosios medicininės pagalbos draudimą, bagažo ir asmens daiktų draudimą. Atsitikus įvykiui busite ramūs, kadangi jumis bus pasirūpinta ir išvengsite neplanuotų išlaidų
Viza. Jei planuojate keliauti šiek tiek toliau nei Šengeno erdvė ar šalys, su kuriomis Lietuva turi bevizį režimą, derėtų atkreipti dėmesį į tos vietos vizų politiką. Būtinai patikrinkite vizos išdavimo sąlygas, reikalingus dokumentus. Vizos išdavimas gali trukti ilgiau nei mėnesį, todėl derėtų tuo rūpintis iš anksčiau.
Vaikų kelionių dokumentai. Nepilnamečių vykimui į užsienį reikalingi asmens dokumentai – pasas, asmens tapatybės kortelė. Svarbu atkreipti dėmesį, jog vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl ruošdami vaiką kelionei tėvai turėtų atkreipti dėmesį į jo paso galiojimo laiką. Nepilnametis gali vienas vykti į Šengeno erdvėje esančias valstybes. Vaikui, laikinai vykstančiam į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, su bent vienu iš tėvų, kito iš tėvų rašytinio sutikimo nereikia, o vaikui į užsienio valstybę vykstant vienam ar su lydinčiu asmeniu, reikalingas bent vieno iš tėvų rašytinis notariškai patvirtintas sutikimas.
Daugiau informacijos galite rasti adresu: http://keliauk.urm.lt/lt/pries-pradedant-kelione/keliones-dokumentai
Ką reiškia ekonominės klasės viešbutis?
„Ekonominė klasė“ – tai, kataloge arba internetinėje svetainėje „Ekonominės klasės viešbutis“ prierašu pažymėti viešbučiai. Šis žymėjimas
paremtas kelionių organizatoriaus objektyviu vertinimu bei turistų atsiliepimais. Šiuose viešbučiuose galimas kambarių, kitų patalpų, baldų ir / arba inventoriaus nusidėvėjimas, žemesnis teikiamų paslaugų lygis, mažesnis jų kiekis, kuklesnis maisto pasirinkimas, vangesnis aptarnaujančio personalo darbas nei įprastai atitinkamą kategoriją turinčiuose viešbučiuose.
Ar kelionėje mus pasitiks gidas?
Priklauso nuo jūsų kelionės tipo. Reikalinga būtų kreiptis į Jūsų konsultantą su kuriuo bendravote įsigyjant kelionę.
Ar galima užsisakyti konkretų viešbučio kambarį?
Atvykimo dieną poilsiautojai apgyvendinami viešbučio administracijos nuožiūra laisvuose užsakyto tipo numeriuose. Kambarius su langais į jūros pusę viešbučiai suteikia tik tuomet, kai turistas už tai sumoka nustatytą atskirą priemoką. Kitu atveju toks pageidavimas gali būti patenkintas tik esant galimybei (kaip ir kiti poilsiautojų pageidavimai – gyventi kaimyniniuose numeriuose, tam tikrame korpuse, aukšte ir pan.).
Ar kambarį gausime iškart atvykę į viešbutį? Ar galėsime pasilikti numeryje iki pat išvykimo į oro uostą?
Pagal tarptautines taisykles atvykimo dieną viešbučio paros pradžia yra laikomas laikas nuo 14 iki 18 val., tai priklauso viešbučio administracijos nuožiūrai. Išvykstant apmokėti sąskaitas ir atlaisvinti viešbučio numerį Jūs turite iki 10–12 valandos. Tokia tvarka galioja nepriklausomai nuo to, kad Jūsų atvykimo į viešbutį laikas yra ankstesnis nei laikotarpis nuo 14 iki 18 val., o išvykimo iš jo vėlesnis nei nuo 10 iki 12 val.
Jei yra galimybė, išvykimo iš numerio laikas gali būti pratęstas, tačiau už tai įprastai turistui savarankiškai reikia sumokėti viešbučio administracijos nustatytą papildomą mokestį.
Kada būna paskutinė minutė?
Paskutinė minutės pasiūlymai būna tik tada, jeigu lieka laisvų vietų ir likus kelioms dienoms iki išvykimo.
Kur ir kokie skiepai reikalingi?
• Vykstant į kelionę, kurioje nėra galimybių laikytis higienos reikalavimų, rekomenduojama skiepytis nuo vidurių šiltinės, hepatitų A ir B.
• Nuo meningokokinės infekcijos privalu skiepytis piligrimams, vykstantiems į Meką (Hadžį, Umrą), kai kuriose šalyse – grįžtantiems iš šios vietovės.
• Vykstant į kai kurias Pietų Amerikos šalis, Vakarų, Rytų ar Centrinės Afrikos šalis rizikuojama užsikrėsti geltonuoju drugiu, todėl privaloma skiepytis vykstant į Centrinės Afrikos Respubliką, Kongą, rekomenduojama skiepytis vykstant į Venesuelą, Kolumbiją, Keniją, Braziliją. Skiepijant nuo geltonojo drugio, siekiama apsaugoti keliautojus nuo susirgimo ir apsaugoti šalis nuo šios ligos įvežimo galimybės, todėl kai kurios šalys reikalauja skiepijimo sertifikato iš keliautojų, atvykstančių iš infekuotų teritorijų.
• Kai vykstama į kelionę tam tikrų infekcijų epideminiu periodu, rekomenduojama skiepytis nuo meningokokinės infekcijos (vykstant į Afriką, Saudo Arabiją), gripo (asmenims, priklausantiems rizikos grupei), erkinio encefalito pavasario-ankstyvo rudens periodu (vykstant į Austriją, Čekiją, Vengriją, Baltijos šalis, Rusiją). Kai kuriose Azijos ir Afrikos šalyse žmonės dar serga poliomielitu.
• Kai yra tikimybė, kad kelionėje gali tekti turėti kontaktų su gyvūnais, rekomenduojama pasiskiepyti nuo pasiutligės.
Ar vykstant į Šarm el Šeichą reikalinga viza?
Vykstant į Šarm aš Šeichą ne ilgesniam kaip 14 dienų (t.y.13 nakvynių) laikotarpiui ir per šį laikotarpį neišvykstant iš Sinajaus pusiasalio ribų, pakanka Persijos įlankos šalių vizos-antspaudo (angl. gulf stamp), kuris yra suteikiamas nemokamai.
Kokios yra Europos Sąjungos keleivių teisės?
Jūsų keleivio teisės keliaujant oro transportu. Pagrindinės oro keleivių teisės yra susijusios su šiais klausimais:
– Asmenys su negalia ir riboto judumo asmenys. Pagal ES teisės aktus, neįgalūs ir (arba) riboto judumo asmenys saugomi nuo diskriminacijos bilietų rezervavimo ir įlaipinimo į lėktuvą metu. Jie taip pat turi teisę gauti pagalbą oro uostuose (išvykstant, atvykstant ir persėdant) bei lėktuvuose. Kad palengvintumėte pagalbos Jums teikimą, rekomenduojame iš anksto pranešti apie savo poreikius.
– Atsisakymas vežti. Tuo atveju, kai oro transporto įmonė atsisako įlaipinti keleivius, ji pirmiausia privalo ieškoti savanorių, kurie sutiktų atsisakyti rezervacijos mainais į tam tikrą atlygį. Be to, oro vežėjas taip pat privalo pasiūlyti savanoriams pasirinkti arba grąžinti visus pinigus už bilietą, arba pakeisti maršrutą. Jūs galite turėti teisę į kompensaciją nuo 125 EUR iki 600 EUR, atsižvelgiant į skrydžio atstumą ir laiką, užgaištą iki maršruto pakeitimo. Jei savanoriai pasirenka maršruto pakeitimą, oro transporto įmonė turi suteikti jiems reikalingą pagalbą, pavyzdžiui, maitinimą, galimybę pasinaudoti telefonu, jei reikia, vieną ar daugiau nakvynių bei transportą nuo oro uosto iki apgyvendinimo vietos ir atgal.
– Atšauktas skrydis. Jūs turite teisę į tokią pačią kompensaciją, kaip ir ta, kuri siūloma atsisakymo įlaipinti atveju, išskyrus atvejus, kai apie skrydžio atšaukimą jums buvo pranešta likus ne mažiau kaip 14 dienų iki skrydžio arba Jūsų skrydis buvo pakeistas kitu, kurio laikas artimas pradiniam, arba jei oro transporto įmonė gali įrodyti, kad skrydis buvo atšauktas dėl ypatingų aplinkybių. Papildomai oro transporto įmonė privalo Jums pasiūlyti:
– per 7 dienas susigrąžinti visus pinigus už bilietą;
– vykti į galutinę paskirties vietą kitu maršrutu, panašiomis sąlygomis;
– jei reikia, pasiūlyti pagalbą (telefono skambutį, gaiviuosius gėrimus, maitinimą, apgyvendinimą, transportą iki apgyvendinimo vietos).
– Atidėti skrydžiai ilgam laikui. Jūs turite teisę į oro transporto įmonės rūpinimąsi (telefono skambutį, gaiviuosius gėrimus, maitinimą, apgyvendinimą, transportą iki apgyvendinimo vietos), jei skrydis atidedamas:
– ne mažiau kaip dviems valandoms, kai skrydžio atstumas iki 1 500 km;
– ne mažiau kaip trims valandoms, kai skrydžio atstumas didesnis kaip 1 500 km Europos Sąjungos viduje, ir visiems kitiems skrydžiams nuo 1 500 iki 3 500 km atstumu;
– ne mažiau kaip keturioms valandoms skrydžiams virš 3 500 km atstumu už Europos Sąjungos ribų.
Jei skrydis atidedamas daugiau nei 5 valandoms, ir Jūs nusprendžiate nebetęsti savo kelionės, Jūs taip pat turite teisę susigrąžinti pinigus už bilietą ir būti nuskraidinti į tą vietą, iš kurios pradėjote savo kelionę.
Jei į galutinę paskirties vietą atvykstate pavėlavę tris ar daugiau valandų, galite gauti tokio pat dydžio kompensaciją, kokia yra išmokama anuliavus reisą, nebent oro transporto įmonė gali įrodyti, jog vėlavimo priežastis yra ypatingos aplinkybės. Be to, oro transporto įmonei gali tekti atlyginti žalą, patirtą dėl atidėto skrydžio.
– Bagažas. Jei Jūsų bagažas dingsta, yra sugadinamas arba vėluoja, Jūs turite teisę į kompensaciją, kuri siekia maždaug 1 220 EUR. Tačiau oro transporto įmonės yra atleidžiamos nuo tokios atsakomybės, jei jos ėmėsi visų pagrįstų priemonių, kad žalos būtų išvengta, arba tokių priemonių nebuvo įmanoma taikyti. Dėl sugadinto bagažo turite per septynias dienas po bagažo gavimo pateikti pretenziją oro transporto įmonei. Dėl pavėluoto bagažo gavimo taikomas daugiausiai 21 dienos terminas.
– Oro linijų tapatybė. Turite būti iš anksto informuoti, kokia oro transporto įmonė vykdo Jūsų skrydį. Nesaugioms oro transporto įmonėms taikomi draudimai arba apribojimai skraidinti keleivius Europos Sąjungoje. Šios įmonės yra išvardintos čia: http://ec.europa.eu/transport/air-ban/.
– Atostogų paketas. Atostogų kelionių organizatoriai ir mažmeniniai pardavėjai privalo pateikti tikslią, išsamią informaciją apie užsakytus atostogų kelionių paketus. Jie privalo laikytis sutarties sąlygų ir apsaugoti keleivius nemokumo atveju. Kelionių operatoriai turi pateikti tikslią informaciją apie užsakytą kelionę, laikytis sutartinių įsipareigojimų ir apsaugoti keleivius organizatoriaus nemokumo atveju.
– Kainos skaidrumas. Remiantis ES teisės aktais, kiekvieną kartą jums įsigyjant bilietus skrydžiams iš ES oro uostų, turite teisę gauti aiškią informaciją apie taikomas sąlygas. Visada turi būti nurodoma galutinė mokėtina kaina, į kurią turi būti įtraukta skrydžio kaina, visi taikomi mokesčiai, priemokos ir rinkliavos, kurios yra neišvengiamos ir numatomos paskelbimo metu. Jums taip pat turi būti pateiktos detalizuotos kainos, atskirai nurodant skrydžio kainą, mokesčius, oro uosto mokesčius, kitus mokesčius, priemokas ir rinkliavas. Neprivalomi kainos priedai turi būti aiškiai, skaidriai ir nedviprasmiškai parodyti užsakymo proceso pradžioje, ir Jūsų sutikimas su jais turi būti atliekamas pasirinkimo principu.